Akdeniz bölgesinde önemli bir kültür bitkisi olan yerfıstığı, başlangıçta küçük aile işletmelerinde tarımı yapılan bir kültür bitkisi idi. Gelişen hasat ve harman mekanizasyonu ve büyüyen ürün pazarı ile birlikte yerfıstığı, orta ve büyük ölçekli tarım işletmelerinde de tercih edilen bir kültür bitkisi oldu. Ancak aynı ilerleme Sertifikalı Tohum kullanımı alanında pek mümkün olamadı.
Ülkemizde tescilli ve üretimi en yaygın olan çeşit NC-7 dir. Ancak bu çeşidin sertifikalı kademede üretimi yaygın hale gelemediğinden tohumluk temini genellikle üründen tohum ayırma şeklindedir. Sadece ürün amaçlı yapılan yerfıstığı tarımında elde edilen ürün tohumluk standartlarını neyazıkki karşılayamamakta. Çünkü çiftçi şartlarında yapılan üretim, verim eksenlidir ve elde edilen ürün tohumluk disiplini dışında kaldığından tohumluk vasfı taşımaz. Sonuçta sertifikasız tohum ekmek zorunda kalan çiftçi, verimde ve ürün kalitesinde ciddi sorunlar yaşamakta.
Tohumluk amaçlı üretimde çeşit safiyeti, izolasyon, tarla seçimi, bitki besleme, sulama rejimi ve hastalıksız tohum gibi tohumluk kalitesi üzerinde doğrudan etkili kıstaslar dikkate alınır.
Yerfıstığı tarımında, sertifikalı tohum eksikliğinin yarattığı sorunları gidermeyi amaçlayan şirketimiz, ANAÇ ve SERTİFİKALI kademede NC-7 tohumu üreterek yerfıstığı tarımına destek olmayı amaçlamıştır.
Çeşit safiyeti yüksek, hastalıksız ve tohumluk vasfı yüksek tohumları Türk çiftçisi ile buluşturup yüksek verimin ve kaliteli ürünün yolunu açacağız. Diğer ürünlerde olduğu gibi yerfıstığında da sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırmaya kararlıyız.